Tradycja i historia na wyspa Uznam Flug nach Usedom - Startseite

+49 38375 244 244

 Usedom Tourismus GmbH

Rzemiosło i tradycje na Uznamie

Na wyspie Uznam tradycyjne rzemiosło można podziwiać nie tylko w muzeum. Uznamskie rękodzieło jest w dalszym ciągu żywe i wielu miejscach przekazywane z pokolenia na pokolenie. I od wieków żywe rzemiosło zawsze przyciągało artystów i rzemieślników. Zainspirowani charakterystycznymi motywami, ich oryginalnością oraz autentycznością, osiedlili się na wyspie Uznam i dziś ze swoimi umiejętnościami stanowią dominującą część krajobrazu kulturowego wyspy. Z dala od tętniących życiem nadmorskich kurortów z charakterystyczną architekturą kąpieliskową - w małych, cichszych częściach wyspy można jeszcze dziś odkryć typowe domy kryte słomą. Pokrycia dachowe, które pokryte są słomą lub trzciną nazywa się strzechą. Pokrywanie dachów strzechą należy do najstarszego rzemieślnictwa wykonywanego w regionie.

W miejscowości Lieper Winkel /Achterland dominują domy należące do rybaków i rolników, które pokrywa strzecha. A dzisiaj, w wielu miejscach wyspy pojawiają się nowe domy, ale z dachami krytymi, jak przed setkami laty. Stosowana trzcina ma doskonałe działanie izolacyjne w przypadku gorąca i zimna i utrzymuje się od 30 do 50 lat. Świeżo położona strzecha jest koloru żółto – złotego notabene, jak trzcina porastająca Achterwasser. Dopiero po paru miesiącach nabiera typowej szaro – brązowej barwy.

W przeszłości chaty kryte strzechami zamieszkiwali przede wszystkim rybacy.I również dzisiaj, wzdłuż wybrzeża można jeszcze na plażach spotkać rybaków, którzy z samego rana wyruszają na połowy, a ich drewniane łodzie wyciągane są z wody za pomocą ciągników. Tego można jeszcze dzisiaj doświadczyć na plażach rybackich w miejscowościach: Ahlbeck, Heringsdorf i Koserow.

Typowym produktem występującym na Uznamie są dywany tzw. Freester Fischerteppiche. Powstały one w roku 1920, na skutek trudnego położenia ówczesnych rybaków. Zimą, kiedy okoliczne wody oraz Achterwasser zamarzały, rybacy aby zarobić pieniądze i przeżyć ciężkie czasy, zaczęli wytwarzać dywany. Z czasem te ręcznie tkane gobeliny stały się pożądanym upominkiem z Uznamu. Typowy koloryt zawiera elementy realnego życia w morzu, jak i na plaży. Klasyczne i często używane w stylizowanej formie motywy to: fale, mewy, łabędzie, kormorany, kotwica, mikołajek nadmorski no i oczywiście ryby.
W pracowni ceramicznej artysty Daniela Graf połączone jest rzemiosło tradycyjne z nowoczesnym wzornictwem ogrodowym oraz ceramik architektonicznych. Ten entuzjastycznie nastawiony do rzemiosła artysta inspiracje czerpie z natury.
Jego dzieła często są połączeniem ceramiki, stali oraz odpadków drewna. Poza tutejszym atelier podobne pracownie znajdują się dodatkowo w miejscowościach: Bannemin, Mellenthin i Morgenitz. Zwłaszcza na uwagę zasługuje manufaktura ceramiki w Mellenthin. Artystka – garncarka wytwarza tradycyjną, pomorską ceramikę użytkową. Jasne szkliwo naczyń kuchennych, pokryte akcentami z niebieskiej farby było bardzo popularne w większości gospodarstw domowych w regionie w XIX wieku, zwłaszcza wśród prostej ludności wiejskiej i właśnie tu odtwarzane są według starych wzorców.

Uznam – historia

Wyniki prac wykopaliskowych, prowadzonych w głębi lądu dowiodły, że Uznam zamieszkały był już od paleoilitu (70.000-45.000 p.Chr.). W epoce brązu ówcześni wyspiarze prowadzili handel wymienny, otrzymując za cenny bursztyn towary pochodzące z krajów basenu Morza Śródziemnego. W VII wieku naszej ery tereny zasiedlili Słowianie. Nazwa Usedom (po polsku: „Uznam“), pochodząca od słowiańskiego wyrazu ”Uznojm", co oznaczało „ujście” do dzisiaj przypomina nam o bytności Pomorzan słowiańskich.

10.06.1128 roku ludność wyspy przyjęła chrześcijaństwo, o czym przypomina dzisiaj krzyż znajdujący się na górze Schlossberg w miejscowości Usedom. Od tego też czasu wyspa należy do Pomorza. Ale istnieje również szwedzka historia. Po wojnie 30-letniej region został przyznany Szwecji, którą władał król Gustaw II Adolf. W późniejszym okresie, po zakończeniu wojny północnej, w roku 1720 za kwotę 2 mln talarów unia Brandenburgia-Prusy z powrotem odkupiła tereny Uznamu i Wolina oraz ziemie na Pomorzu Przednim, aż do ujścia Piany. Pod rządami Wilhelma I, kraj stał się gospodarczo silniejszy.

Od ok. 1820 roku, od kiedy balneologia zaczynała nabierać coraz większego znaczenia, zaczęła rozwijać się również turystyka. Uznam odwiedzało wielu prominentów, m.in. Heinrich i Thomas Mann, Willy Fritsch, Lilian Harvey, Kurt Tucholsky, Maxim Gorki. Wyspa, jeszcze do połowy lat 20-tych, ze względu na ilość gości przyjeżdżających tu z Berlina, nazywana była „wanną Berlina“. W 1933 roku, w niedalekiej odległości od miejscowości Karnin, oddany do użytku został największy most kolejowy w Europie, który pozwolił na jeszcze szybsze połączenie pomiędzy Berlinem i Uznamem.
Po dojściu Hitlera do władzy, pod kierownictwem Wernhera von Braun, w Peenemünde powstał wojskowy ośrodek badawczy, w którym opracowano i zbudowano pierwszą na świecie rakietę oraz broń V2. Podczas konferencji, która odbyła się w Poczdamie, zapadła decyzja dotycząca zachodniej granicy Polski, na skutek czego Ahlbeck został oddzielony od Świnoujścia.

Od roku 1952, dzięki polityce prowadzonej prze państwo, na Uznamie zaczęło następować ponowne turystyczne ożywienie. W tym okresie wiele obiektów stanowiło bazę wypoczynkową dla FDGB (Wolne Niemieckie Związki Zawodowe). Po przemianach niemiecko – niemieckich w Heringsdorfie zostało zbudowane nowe molo, którego otwarcie nastąpiło w 1995 roku. 21.XII. 2007 roku, w związku z przystąpieniem Polski do układu z Schengen, pomiędzy Świnoujściem i Ahlbeck powstała tzw. "zielona granica". Na przejściach granicznych, również w Garz, zaprzestano kontroli i zostały one otwarte dla ogólnego ruchu drogowego.

Zurück zur letzten Seite
Nach oben scrollen
© 2016 - Usedom Tourismus GmbH - usedom.de
<